сряда, 31 октомври 2012 г.

Самхейн - празникът посветен на мъртвите



        


Сaуин  или Самхeйн (Samhain)  е един от осемте празника или сабати, който е част от годишното колело в Уика. Празникът е смятан за един от най- важните, затова е и включен към цикъла на четирите главни сабата, заедно с Белтейн (1 май),  Имболк (1 февруари)  и Ламас (1 август). Обикновено празненствата на Сауин започват по залез слънце на  31 октомври и продължават до 1 ноември (това важи за Северната хемисфера).
 Корените на Самхейн можем да открием в галския празник посветен на жътвата. От своя страна той е бил свързан и с празниците, които се чествали по тове време от келтите като по този начин станал известен и с названието си „Келтска Нова година”. Датата на празника по–късно била припокрита и с католическия Вси Светии, познатият днес като Халоуйн. Той води  началото си именно от древния пре-християнски, келтски  празник посветен на мъртвите. „Самхейн” (Samhain)  в превод от староирландски означава  „края на лятото”. В Ирландия около 10 в празникът  поставял началото на края на сезона на търговията и войните и бил подходящо време за обединение на племената, където местните крале събирали своите хора.  В миналото по време на средновековието в Ирландия празникът бележел края на жътвата, края на „светлата половина” на годината и началото на „тъмната половина". 


Келтската нова година
Според келтското древно деление на годината, лятото продължавало от Белтейн до Самхейн, а зимата от Самхейн до Белтейн. Самхейн се празнувал в продължение на няколко дни. Както споменах той поставял и края на старата година и началото на Келтската Нова година (Oidhche Shamhna). Всъщност новата келтска година започвала още по залез слънце– това била най-важната част от празника. Древната келтска религия разглеждала годината и смяната на сезоните като съревнование между боговете на зимата и лятото в битка за спечелване на богинята на земята. Богът на лятото побеждава на Белтейн (Latha Buidhe Bealltainn), но на Самхейн богът на зимата, който е и господарят на мъртвите, отнема победата. Келтите, също така, често изобразявали бога на зимата с рога, които Той сменя всяка есен, както ги сменя един елен. В някои части на Западна Великобритания идването на зимата все още се оповестява от  kornigou (вид сладкиш). Kornigou е сладкиш (а може да бъдат и малки сладкиши), който е във формата на рога, приготвя се в чест на бога на зимата, който пролива своите рога и става "рогоносец", тъй като се връща към царството си в Отвъдното.

      модерен вариант на kornigou

За келтите огъня играел важна роля - хората минавали през него като прокарвали добитъка, за да пречистят себе си и животните. На този празник хората, също така трябвало да решат кои животни да бъдат убити и  кои да бъдат  запазени  за идващата зима. След като избирали най-доброто от своята реколта и жертвали животно от своя добитък в чест на празника, костите на заколените животни били хвърляни  в огъня. От там идва и произхода на английската дума „bonfire”-  със етимология   “огън, в който са горяли кости ”.
Нощта на Келтската Нова Година била много свещена. Келтите вярвали, че на Oidhche Shamhna линиите разделящи световете  изстъняват и така нашият свят  и Отвъдното стават едно в нощта на преход от старата към новата година. Вярвало  се, че духовете на мъртвите  могат да се завърнат на местата, на които са живели . Много от ритуалите, които се изпълнявали били насочени към мъртвите предци -  келтите оставяли навън храна и напитки  за тях. Оставяли прозорците, вратите и портите отключени, за да може те свободно да преминават през домовете им.
Според келтските разбирания  и  фоклор земите на Сидхе ( произнася се „ший“) стават достъпни. Смята се, че ирландските герои, отдавна починали, водят  храбри  битки в отвъдното, обаче, те трябва да се върнат на местата си при първи петли или рискуват да бъдат загубени завинаги и да бродят из земите на хората без надежда за намиране на покой или мир. 


Тиквените фенери jack o’lanterns и маскирането
Подобно на съвременните, наподобяващи  глави фенери, издълбани от тиква, келтите  използвали такива от ряпа (днес тиквени jack o’lanterns), в които издълбавали очи, нос и уста, тъй като се вярвало, че множество духове бродели в нощта, но не всички, били  добронамерени, разбира се, затова и поставяли фенерите пред и по прозорците, за да прогонят злите духове. Друг обичай от Шотландия, напоследък изключително популярен и в България,     бил пренесен в Северна Америка през 20в. Маскирани хора, с фенери в ръка обикаляли от къща на къща и предлагали различни видове забавления, трикове и закачки в замяна на храна или монети. В Шотландия млади мъже с маски, забулени и с потъмнени лица, облечени в бяло символизирали мъртвите. 


 нощ на заклинания и гадания
Нощта на Самхейн е може би най-подходящото време за гадания. Това до известна степен е свързано с представите  на келтите за време, и „дупката във времето”, която те вярвали, че се получава в нощта на Келтската Нова Година. Те вярвали, че Самхейн са намира в точка извън
времето,  когато естественият ред на Вселената се връща  обратно към първоначалния хаос, за да се подготви за идващия нов етап. И понеже Самхейн е извън времето, това означава, че точно в тази нощ, може да се види всяка точка от бъдещето, настоящето или миналото. Затова и гаданията в тази нощ се смята, че са изключително точни.
 Келтите, използвали лешници, символ на мъдростта, за да предсказват бъдещето. Люленето на ябълков клон било друго традиционно занимание в миналото, то било препратка към келтския Emhain Abhlach, "Ябълков Рай", където мъртвите, хапвайки от свещените плодове се радвали на блажено безсмъртие.


В древността гадателските практики най-често се използвали, за да се установи самоличността на бъдещия съпруг, местоположението на бъдещия дом на човека, и колко деца човек ще има. Има редица гадания, които използват храни като инструмент. Някои от тях все още се практикуват и днес. Ще споделя с вас, само някои от тях: шотландско гадаене с питка (Bannock гадаене – плоска неподсладена питка)  в Шотландия и Северна Англия, момичето трябвало да изпече  пита вечер. В пълно мълчание, тя трябвало да отиде до стаята си и да постави питата под възглавницата си. Сънищата и в тази нощ, показвали лицето на любимия,  а на сутринта тя трябвало да изяде питата. За да разберете дали ще намерите любовта в следващите дванадесет месеца, сложете белтъка на едно яйце и в чаша вода. Ако потъва веднага, любовта предстой., ако плува на повърхността на водата, ще  прекарате следващата година сами. По същия начин се гадае и за броя на бъдещите деца, само че по формите, които се образуват.
Ябълки и ядки често били използвани в ритуалите.  Вземете две ядки, една за себе си и една за любимия. В полунощ на Самхейн  ги поставете на решетката над огъня. Ако те горят добре, ще имате дълга и щастлива връзка. Ако едната отскочи или изгори, това означава, че един от вас ще бъде неверен. Ябълките се белели като кората се хвърляла през
рамо, а формата се разглеждала, за да се установи  каква буква формира тя – това била първата буква от името на бъдещият/бъдещата съпруг/а. Ядките се слагали  в огнището, за да се пекат и техните движения се тълкували - ако ядките останат събрани, така щяло да бъде и с двойката. Момичета поставяли лешници пред огъня, всеки един символизиращ един от ухажорите. Тя разбирала кой ще е нейният бъдещ съпруг, като казвала "Ако ме обичаш, изкочи и лети, ако ме мразиш, изгори и умри". За някои от методите, се използвали ябълки, най-популярните плодове за Самхейн. Ако искате да опитате следващия метод на гадаене за целта ви е необходима една ябълка, която трябва да нарежете през екватора (да се разкрие петолъчна звезда), а след това да я  изядете на свещи пред огледалото. Бъдещата ви половинка ще се появи зад рамото ви. Или, обелете ябълката, така че обелката да е непрекъсната в една дълга нишка, изричайки "Аз беля ябълката в кърг отново и отново името на моята любов ще цъфне в равнината: И хвърлям таз обелка цяла над главата си, писмо за четене написано за моята любов. И хвърлям таз обелка цяла над главата си, писмо до моята любов, той от земята да го прочете ".
Или, можете да вземете един охлюв и да го поставите да пълзи през пепелта на огнището си. Малкото създание ще посочи първата буква на името на любимия / любимата, докато пълзи. Водата винаги е била известна със своите магически свойства, така че е съвсем естествено да я използвате при гадаене. Опитайте едно  от тези гадания в нощта на Самхейн, ако желаете. В полунощ на Самхейн, отидете до езеро и се взирайте във водата. Лицето на вашия любим / вашата любима трябва да се види отразено в езерото пред вас. Напълнете котел с вода, а след това запалете една свещ. Изсипете горещия  восък във водата, и вижте каква форма се образува. Формата ще покаже професията на бъдещия ви любим. Намерете воден източник, който е в постоянно движение като например поток или река, изберете парче дърво, което да представлява човека, който желаете и го хвърлете във водата, ако се носи по течението, той/тя ще бъде верен, ако дървото се закачи и върне на брега, то той/тя ще изневери.
В съвремието последователите на Уика и множество паганисти продължават да празнуват Самхейн като празник на мъртвите като отдават уважението си към своите починали приятели, роднини и любими хора, починалите се канят на самото празненство, за да присъстват. Ние почитаме нашите предци на Самхейн, тъй както те са ни почитали в дните преди да се родим. И тъй както, те ще ни почитат в нощите занапред. Хубав празник на всички, които празнуват.
Вещиците

Няма коментари:

Публикуване на коментар